ФОРУМ НА БЪЛГАРСКИТЕ ПЧЕЛАРИ.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Търсене
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Кой е онлайн?
Онлайн е 1 потребител: 0 Регистрирани, 0 Скрити и 1 Гост

Нула

[ View the whole list ]


Най-много потребители онлайн: 40, на Нед Дек 11, 2016 7:55 pm
Latest topics
» Лангстрот-Рут
Селекционна програма на Австрия EmptyСря Дек 21, 2016 8:51 am by Petar Popov

» Дадан-Блат
Селекционна програма на Австрия EmptyСря Дек 21, 2016 8:38 am by Petar Popov

» Неразборни кошери
Селекционна програма на Австрия EmptyСря Дек 21, 2016 8:32 am by Petar Popov

» Пчели работнички
Селекционна програма на Австрия EmptyПет Дек 16, 2016 11:52 pm by Petar Popov

» Пчелна майка
Селекционна програма на Австрия EmptyПет Дек 16, 2016 11:39 pm by Petar Popov

» Трагедията в Хитрино.
Селекционна програма на Австрия EmptyПон Дек 12, 2016 6:57 pm by хайван русенски

» Селекционна програма на Австрия
Селекционна програма на Австрия EmptyНед Дек 11, 2016 10:29 pm by Petar Popov

» Отглеждане на пчелни майки
Селекционна програма на Австрия EmptyНед Дек 11, 2016 10:02 pm by Petar Popov

» Кошер Фарар
Селекционна програма на Австрия EmptyНед Дек 11, 2016 9:00 pm by Admin

Top posting users this month
No user


Селекционна програма на Австрия

Go down

Селекционна програма на Австрия Empty Селекционна програма на Австрия

Писане by Petar Popov Нед Дек 11, 2016 10:29 pm

Селекционна програма на Австрия


Доктор.Г.ПЕХХАКЕР.
Асоциацията на австрийската карника стриктно следи за чистотата на тази порода и работи по програмата „EURBEE, експертна група- размножаване", коя-то трябва да се впише в общите правила на пчеларството и да носи полза на всички пчелари. Нейните цели са да се увеличи медосбора, да се повиши устойчивостта на семействата към вароатозата, да се отгледат миролюбиви пчели, да се увеличи продуктивността на пчелините и да се намалят разходите за тяхната поддръжка, правилно да се организират и управляват майкоразвъдните стопанства, работите на тях трябва да са достъпни за всички пчелари.
ОБЩИ ПРАВИЛА НА ЧИСТОПОРОДНОТО РАЗМНОЖАВАНЕ Изследванията на семействата трябва да се провеждат при същите условия, каквито ще има при получаването на мед за продажба. При проверката на качествата на семействата или
при опитите за развъждане на чистопородни пчели изследванията трябва да се провеждат на не по-малко от 20 семейства; да се вземе предвид качеството на меда за продажба; на всеки отделен изпитателен пчелин трябва да има не по-малко от 10 семейства; всяка година при половината от опитните семейства трябва да се подменя пчелната майка; в групата на майките-сестри трябва да влизат не по-малко от 12 и не повече от 25 майки, при това, поне 6 майки в групата на майките-сестри трябва да преминат предварителни изпитания на различни пчелини. Разпределението между различните опитни пчелини ще доведе до статистическо коригиране на ефекта на пчелина, осигурявайки получаването на обективни резултати. Новите опитни семейства трябва да се формират преди началото на новия опитен период (септември). Това могат да бъдат отводки или нуклеуси, изборът се определя от условията на местността, важното е тези семейства да могат успешно да презимуват. Ако майките се придават в семействата, то силата на последните трябва да бъде изравнена в пределите на опитния пчелин.
Изисквания за новите опитни семейства при зазимяване - техните пчели трябва напълно да заемат корпуса на кошера на Цандер с рамки. Задължително е да се проведе противоакарна обработка (от края на октомври до края на януари!). Това ще осигури ниската инвазия на пчелите през пролетта. Опитните семейства в изпитателния пчелин преди началото на сезона трябва да бъдат в такова състояние, в каквото са били приблизително в средата на септември. От средата на септември при провеждането на изследвания не бива да се подсилват семействата с пчели, да се поставят или отнемат рамки с пило. Кошерите на изпитателния пчелин трябва да имат еднаква конструкция.
ИМА СМИСЪЛ ДА СЕ ПОДЛАГАТ НА ПРОВЕРКА САМО СЕМЕЙСТВА С ЧИСТОПОРОДНИ МАЙКИ. В процеса на провеждане на работите трябва да се попълва дневник, където всяка тествана майка трябва да има индивидуален номер. Новите - нови номера. Пчеларят на изпитателния пчелин трябва да води специална карта на майката, предложена от Асоциацията на австрийската карника. За да се гарантира произходът на майките, трябва да има много точна маркировка, за целта едното им крило се подрязва. Тестваните семейства на опитния пчелин трябва да останат заедно през целия сезон на опита. Ако са разделени на две групи и са разположени на два различни участъка, то тези два участъка трябва да се разглеждат като индивидуални опитни пчелини.
Критерии при отглеждането на пчелни семейства е „мед-пари", поради това производството на мед е най-важният показател при селекцията на чистопородни пчелни семейства. Отчита се само медът, който може да се извади при центрофугиране (медът над пилото не се отчита). Асоциацията на австрийската карника предлага следните методи за оценката на производството на мед:
Питите, които се вадят от семейството в течение на пашата се броят и отбелязват, масата на получения мед се отчита. Тези данни се нанасят на картата на пчелина. Отбелязаните пити се претеглят преди и след центрофугирането, разликата представлява фактическото количество мед, който се отчита при селекционната дейност. Пълната медоносна продуктивност на опитното семейство в края на сезона ще се определи от сумата на резултатите от всяко центрофугиране.
ИЗБОР НА СЕМЕЙСТВА СПОРЕД УСТОЙЧИВОСТТА ИМ КЪМ ВАРОАТОЗА
Това е много важна цел на селекционната дейност, която практически не може да бъде пресметната в парично изражение. Устойчивостта към това заболяване гарантира липсата в меда на следи от химически препарати, намалявайки разходите за лечение. Международното сътрудничество има най-голяма роля при създаването на устойчиви към вароатоза пчели поради слабото предаване на това качество по наследство. При провеждането на селекционната дейност в тази посока трябва да се постига еднаква заразеност с акари на всички семейства в началото на опитния сезон, внимателно обработвайки новите тествани семейства срещу паразите в края на лятото и есента (преди началото на новия опитен сезон). Важно е всички обработки и оценки в пределите на опитната група да се провеждат едновременно.
В края на лятото наскоро включените в опитите семейства трябва внимателно да се третират срещу вароатоза, за да се по¬стигне ниска първоначална инвазия, равна при всички семейства. При тестовия етап ежедневно се събира и отчитат естествено опадалите мъртви паразити за повече от 21 дни. Това е оценка на фактическата първоначална инвазия преди началото на сезона.
От 2003 г. задължение за всеки участник е от момента на разцъфване на глухарчето да определи силата на семействата по броя на заетите от пчелите рамки така, че опадалите мъртви паразити за 21 дни да може да се коригират по средната сила на семействата. В течение на целия изпитателен период не се до-пуска никаква обработка срещу акари, също се избягва отстраняването на търтеевото пило. Необходимо е равно количество търтеево пило да бъде отстранено в едно и също време от всяко тествано семейство (резултатите се нанасят в картата на пчелина).
След главната паша през юли (приблизително 60 дни след началото на цъфтежа на глухарче¬то) естествено опадалите умрели акари трябва да бъдат отчетени. Този показател се счита за оценка на устойчивостта на семействата към вароатозата.
МИРОЛЮБИЕТО И ПОВЕДЕНИЕТО НА ПЧЕЛИТЕ НА ПИТАТА се оценяват по международната система от четири бала:
4 бала - пчелите седят много спокойно на рамките и никаква защита от тях не е необходима, тъй като няма необходимост да се избягват ужилвания.
3 бала - седят спокойно на рамките; никаква защита не е необходима, никакви ужилвания, необходим е само малко дим.
2 бала - пчелите са агресивни, тичат по рамката;необходим е много дим и защита за пчеларя (мрежа, ръкавици), за да може да работи свободно и да избегне ужилвания.
1 бал - пчелите са много агресивни, бягат от рамките или излитат при отворен кошер; работата без голямо количество дим и предпазно облекло не е възможна; пчелите жилят дори и на голямо разтояние от пчелина.
Миролюбивостта и поведение¬то на пчелите на рамките се оценяват всеки път, когато се отваря кошера СКЛОННОСТТА КЪМ РОЕНЕ също се оценява по четирибална система, а в края на сезона на тестването - по записките в картата на пчелина:
4 бала - семейството не проявява склонност към роене в течение на целия сезон (не е изградило нито един маточник).
3 бала - маточници с яйца и открити маточници са забелязани по време на прегледа; след разширяване на гнездото и унищожаване на на маточници, пчелите повече не са ги строили.
2бала - роенето може да се предотврати само посредством намеса в живота на семейството, например, чрез организирането на временни отводки.
1 бал - тестваното семейство се е роило.
Маточниците, заложени при тихата смяна на майката, не се считат за роеви и не се отчитат.
Освен отчитането на силата на семейството в началото на цъфтежа на глухарчето, изпитателите също трябва да определят този показател преди зазимяване на семейството (приблизително в края на септември) и след презимуването (при първия пролетен преглед), също се отчита броя на рамките с пило в началото на цъфтежа на глухарчето. Причината за събирането на тези данни е в това, че те ще бъдат необходими при по-прецизни научни изследвания.
Тъй като за опити се допускат само чистопородни семейства, отчитането на породната им принадлежност е необходимо. Определят се показателите на кубиталните индекси, окраската на тялото на пчелите, получени от всяка майка, предназначена за по-нататъшно размножаване.
Централата на Асоциацията на австрийската карника дава на всеки селекционер или мениджър на пчелин препоръки за по-нататъшното отглеждане, селекция, изпълнението на нови задачи или изпитания на линия търтеи, но изпълнението им не е задължително. Селекционерът може да се откаже от използването на майка, ако тя е показала ниски резултати. Работата на новите членове на организацията задължително се контролира от инспектор. Предоставят се консултации,ежегодно се контролират 15% от всички развъдни стопанства.

Petar Popov

Брой мнения : 9
Points : 26
Reputation : 1
Join date : 11.12.2016

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите