ФОРУМ НА БЪЛГАРСКИТЕ ПЧЕЛАРИ.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Търсене
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Кой е онлайн?
Онлайн е 1 потребител: 0 Регистрирани, 0 Скрити и 1 Гост

Нула

[ View the whole list ]


Най-много потребители онлайн: 40, на Нед Дек 11, 2016 7:55 pm
Latest topics
» Лангстрот-Рут
Пчелна майка EmptyСря Дек 21, 2016 8:51 am by Petar Popov

» Дадан-Блат
Пчелна майка EmptyСря Дек 21, 2016 8:38 am by Petar Popov

» Неразборни кошери
Пчелна майка EmptyСря Дек 21, 2016 8:32 am by Petar Popov

» Пчели работнички
Пчелна майка EmptyПет Дек 16, 2016 11:52 pm by Petar Popov

» Пчелна майка
Пчелна майка EmptyПет Дек 16, 2016 11:39 pm by Petar Popov

» Трагедията в Хитрино.
Пчелна майка EmptyПон Дек 12, 2016 6:57 pm by хайван русенски

» Селекционна програма на Австрия
Пчелна майка EmptyНед Дек 11, 2016 10:29 pm by Petar Popov

» Отглеждане на пчелни майки
Пчелна майка EmptyНед Дек 11, 2016 10:02 pm by Petar Popov

» Кошер Фарар
Пчелна майка EmptyНед Дек 11, 2016 9:00 pm by Admin

Top posting users this month
No user


Пчелна майка

Go down

Пчелна майка Empty Пчелна майка

Писане by Petar Popov Пет Дек 16, 2016 11:39 pm

Пчелна майка. Във всяко нормално пчелно семейство има по една плодна майка, която се забелязва лесно. Развива се като правило от оплодено яйце.Тя е единствената женска форма в семейството с напълно развита полова система. В зависимост от расата и от физиологичното състояние живата маса на майките варира от 150 до 300 mg. При неплодните майки от Българската медоносна пчела масата варира от 180 до 205 mg, а при плодните от 200 до 300 mg и повече в разгара на яйцеснасянето. Тялото на пчелната майка (главно коремчето) при отделните раси е различно оцветено (от черно, светло-кафяво, кестеняво до жълто). Коремчето е почти винаги по-светло от гърдите и е силно удължено, излиза значително зад задния край на крилата. Благодарение на това тя се отличава лесно при извършване на прегледа на пчелното семейство. Основната функция на пчелната майка е снасянето на два вида яйца - оплодени и неоплодени, от които се развиват всички форми в семейството. Тази своя функция майката изпълнява с голямо съвършенство снасяйки no 1100 - 2000 яйца (в изключителни случаи и до 3000 яйца) в денонощие, а за сезон 150 - 200 хиляди яйца. Масата на снесените яйца за денонощие се равнява или даже надхвърля масата на самата майка, което показва невероятно високо равнище на обменните процеси в нейния организъм нри изпълняването на тази функция. Затова майката трябва обилно и често да се храни. Плодната майка винаги е придружена от "свита”, състояща се от 10 - 12 млади пчели кърмачки които я хранят с пчелно млечице. То се усвоява от нейния организъм почти напълно и се изразходва главно за образуването на яйца Установено е, че и през зимния период пчелите хранят майката с млечице. Възникналата в процеса на еволюцията специализация на пчелната майка е довела до дълбоки изменения в морфологичния и анатомичен строеж на нейното тяло. Майката има добре развити крила, крачета и жилоносен апарат - видоизменено яйцеполагало. Хоботчето й е по-късо от това на пчелите работнички във връзка със загубата на инстинкта за събиране на храна. Майката не строи пити и не събира прашец, т.е. тя няма воськоотделителни жлези и кошнички на задните крачета. У майката са атрофирали хипофарингиашите жлези, тъй като тя не храни ларвите, но са развити мандибуларните отделящи съставките на маточното вещество.
Функцията на майката в пчелното семейство не се ограничава само в снасянето на яйца. С отделяното от майката маточното вещество (феромони), тя регулира жизнените процеси в семейството и поведението на пчелите работнички. Майката се отнася безразлично и не проявява враждебност към чуждите пчели и тьртеи от други семейства, но се отнася агресивно към друга майка, дори ако тя е нейна дъщеря. По изключение, при самосмяна. когато пчелите в присъствието на старата майка отглеждат нова, в семейството може известно време да съжителстват две майки - майка и дъщеря. Съжителството на двете майки се наблюдава по-често при някои пчелни раси например у българската, кавказката, и др.
Пчелната майка може да живее до 8 години, но развива най-интензивна яйценосна дейност през първите ) - 2 години. С увеличаване на възрастта нейната плодовитост се понижава, като едновременно се увеличава количеството на снесените неоплодени яйца. Поради това в практическото пчеларство е прието старите майки да се сменят след 2 годишна възраст с млади. Без майка пчелното семейство не може да съществува, но и пчелната майка не може да живее дълго извън него.

Petar Popov

Брой мнения : 9
Points : 26
Reputation : 1
Join date : 11.12.2016

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите